Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć

Statystyki i trendy dotyczące pracy zdalnej [stan na rok 2024]

Można bez cienia wątpliwości stwierdzić, iż praca zdalna szturmem zdobyła globalny rynek, motywując swoją specyfiką znaczną liczbę pracodawców oraz ich pracowników do przejścia z tradycyjnego modelu pracy na ten realizowany w sposób niewymagający nieprzerwanej obecności w biurze. Dzięki wprowadzeniu rzeczonej zmiany w sposobie realizowania zleconych zadań, pracownicy zyskali możliwość ich wykonywania z dosłownie dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście pracować oni mogli w zaciszu własnych czterech ścian, jednakże nic nie stało na przeszkodzie, by dodać zarobkowaniu nieco więcej smaku i zadaniami stricte zawodowymi zajmować się na przykład w ogrodzie, na wakacjach lub popijając ulubioną kawę w restauracji. Z naszych obserwacji wynika również, iż stopniowo do lamusa zdają się odchodzić duże, scentralizowane biura, które jeszcze do niedawna wydawały się absolutnym standardem, jeżeli chodzi o organizację pracy. Najzwyczajniej w świecie przestają one być niezbędne, natomiast ich utrzymywanie okazuje się generować na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat ogromne wręcz koszty, na których ponoszenie nie każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie pozwolić.

Jak wynika jednoznacznie z najnowszego raportu opracowanego przez Gallup, aż 7 na 10 pracowników umysłowych zatrudnionych w firmach posiadających swoje siedziby na terenie Stanów Zjednoczonych wykonuje powierzone im zadania w sposób zdalny.

Jesteś pracownikiem, który ma pewne trudności, jeżeli chodzi o przystosowanie się do zmieniającego się stylu pracy? A może właścicielem firmy, który analizuje trendy w zakresie pracy zdalnej oraz statystyki zatrudnienia, mając przede wszystkim na celu poprawę ogólnej produktywności i wydajności prowadzonej działalności gospodarczej?

Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz – z pewnością zainteresują Cię kluczowe informacje oraz statystyki dotyczące pracy zdalnej zaprezentowane w ramach naszego dzisiejszego artykułu, które to mogą okazać się dla Ciebie nadzwyczaj istotne. Oto kilka z nich:

  • 65% pracowników zdalnych jest w stanie przystać na obniżenie wynagrodzenia o 5%, aby móc kontynuować pracę w formie niestacjonarnej,
  • 88% firm wprowadziło obowiązek pracy zdalnej lub też zachęcało do takiej formy zatrudnienia,
  • 99% badanych osób wyraziło chęć pracy zdalnej przez całe życie,
  • Od roku 2009 liczba osób pracujących zdalnie wzrosła o 159%.
  • W ujęciu długoterminowym, amerykańskie firmy są w stanie poczynić oszczędności na poziomie 500 miliardów dolarów dzięki pracy zdalnej,
  • Zarobki pracownika zdalnego są wyższe od zarobków pracowników stacjonarnych o nawet 100 000 dolarów.

Statystyki oraz trendy dotyczące pracy zdalnej z domu w roku 2024

Pragniemy teraz przedstawić naszym czytelnikom dziewiętnaście najbardziej interesujących naszym zdaniem trendów i statystyk dotyczących pracy zdalnej wykonywanej z domu. Warto w tym miejscu dodać, iż szczegółowej analizie poddaliśmy także model pracy hybrydowej, który to łączy w sobie standardową pracę biurową z jej alternatywą zdalną. Oto, co udało nam się ustalić:


65% pracowników zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych jest skłonnych zgodzić się na obniżkę otrzymywanego wynagrodzenia o 5%, aby nieprzerwanie pracować w modelu w pełni zdalnym.

Źródło: Breeze ^

Według ankiety przeprowadzonej przez Breeze, wśród 1000 poddanych badaniu amerykańskich pracowników, większość zgodziłaby się na obniżkę wynagrodzenia w zamian za gwarancję całkowicie zdalnej pracy w ujęciu długoterminowym.


Szacuje się, że do roku 2028 73% wszystkich działów firm będzie zatrudniać pracowników wykonujących swoje zadania z domu lub niezależnych wykonawców.

Źródło: Upwork ^

Zgodnie z przewidywaniami portalu Upwork, do roku 2028 wszystkie zespoły stanowiące rdzeń działających na rynku firm będą składały się w aż 73% z pracowników zdalnych. Ten ogromny wzrost, który zdaniem ekspertów ma nastąpić na przestrzeni kolejnych kilku lat, jest nadzwyczaj korzystny. Dlaczego tak się dzieje? Bezpośrednio przełoży się on bowiem na bardziej elastyczne warunki zatrudnienia. Można także snuć przepuszczenia, iż tak zwana telepraca będzie z biegiem czasu stawała się coraz popularniejsza w różnych branżach na całym świecie.


Pracownicy spędzają 30 minut mniej na rozmowy na tematy niezwiązane z pracą.

Źródło: Airtasker^

Ankieta przeprowadzona w roku 2020 przez Airtasker wykazała, iż pracownicy wykonujący swoje zadania w stu procentach z domu spędzali nawet 30 minut mniej na rozmowach na tematy niezwiązane z pracą. Informowali oni także, że z uwagi na specyfikę pracy zdalnej, byli oni znacznie rzadziej rozpraszani przez współpracowników. Pozwalało to osiągnąć większą produktywność, uniknąć trudności z realizacją zlecenia na czas oraz generować wyższe niż spodziewane przychody, co zostało uznane za kluczowe przede wszystkim przez menadżerów i właścicieli firm.


W ramach ankiety przeprowadzonej wśród 669 dyrektorów generalnych, aż 78 procent badanych było zdania, że pracę zdalną należy traktować, jako długoterminową strategię biznesową.

Źródło: Flexjobs^

W perspektywie długoterminowej, praca zdalna jest wysoce korzystna, ponieważ pomaga obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Umożliwia ona także firmom zatrudnianie dużych grup pracowników bez jednoczesnego przeznaczania nadmiernie wygórowanych środków na powierzchnię biurową. Aspekty te jak najbardziej uzasadniają, dlaczego większość dyrektorów generalnych pozytywnie ocenia to rozwiązanie


Badanie przeprowadzone przez Deloitte wykazało, że „utrzymanie kultury organizacyjnej” było postrzegane jako główny problem z punktu widzenia menedżerów w przypadku pracy zdalnej.

Źródło: Deloitte ^

Ankieta przeprowadzona przez Deloitte, w której to wzięło udział 275 menedżerów, wykazała, że największą obawą menadżerów było utrzymanie na wcześniejszym poziomie kultury organizacyjnej. Problem ten na przestrzeni kolejnych lat starano się minimalizować bądź też całkowicie eliminować poprzez rozwój strategii biur zdalnych/hybrydowych.


83% pracowników uważa, że hybrydowy model pracy będzie optymalny w przyszłości.

Źródło: Accenture ^

W ramach ankiety dotyczącej przyszłości zatrudnienia, 83% z 9 000 pracowników uznało hybrydowy model pracy za optymalny. Z raportu wynika, że skutkiem takiej opinii są przede wszystkim długie codzienne dojazdy do pracy i dłuższe godziny pracy w przypadku modelu standardowego.


54% specjalistów z branży IT uważa, iż pracownicy zdalni stanowią większe ryzyko dla bezpieczeństwa danej firmy niż pracownicy stacjonarni.

Źródło: OpenVPN^

Jako, że firmy są w stanie sprawować znacznie mniejszą kontrolę nad pracownikami wykonującymi swoje zadania poza siedzibą firmy, infrastruktura bezpieczeństwa może się przez to stać bardziej podatna na wszelkiej maści zagrożenia. Na fakt ten światło rzuciło badanie cyberbezpieczeństwa dotyczące pracowników zdalnych opracowane przez OpenVPN, w ramach którego specjaliści z branży IT wyrazili zaniepokojenie wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem wynikającymi z dostępu do sieci pracowników zdalnych.


Pracownicy zdalni zarabiają o 100 000 dolarów rocznie więcej niż pracownicy stacjonarni.

Źródło: Owl Labs ^

Raport opracowany przez Owl Lab i dotyczący pracy zdalnej ujawnił, że pracownicy zdalni zarabiają nawet o 100 000 dolarów więcej niż osoby wykonujące pracę w sposób stacjonarny. Można w tym przypadku mówić o szansie osiągania przez nich nawet dwukrotnie wyższych zarobków, co z pewnością jest wartością nie do pogardzenia.


20% pracowników zdalnych za największe wyzwanie uważa samotność.

Źródło: Buffer ^

Aby nie opisywać zagadnienia będącego bohaterem naszego dzisiejszego wpisu w samych superlatywach, należy jednoznacznie stwierdzić, iż praca zdalna ma swoje wady, a jedną z nich jest brak możliwości bezpośredniej komunikacji z innymi osobami. Z raportu firmy Buffer dotyczącego stanu pracy zdalnej wynika, że pracownicy czują się niezadowoleni z powodu niewielkiej liczby interakcji osobistych lub ich całkowitego braku.


68% menedżerów zajmujących się rekrutacją twierdzi, że praca zdalna jest rozwiązaniem korzystniejszym.

Źródło: Upwork^

Według raportu dotyczącego rozwoju zespołów zdalnych opracowanego przez portal Upwork – niezależnego giganta na rynku – menedżerowie ds. rekrutacji za korzyści wynikające z pracy zdalnej uznają mniejszą liczbę nic niewnoszących do prowadzonej działalności spotkań i większą elastyczność harmonogramu.


88 procent firm wprowadziło obowiązek lub zachęcało swoich pracowników do pracy z domu

Źródło: Gartner ^

Według ankiety przeprowadzonej przez Gartner, 88 procent firm na całym świecie zaleciło swoim pracownikom pracę z domu lub też zachęcało ich do takiej formy zatrudnienia. Istotnym jest także fakt, że 97 procent przedsiębiorstw natychmiast po wybuchu pandemii wstrzymało wszelkie podróże związane z pracą.


Praca zdalna zmniejszy liczbę kilometrów przejeżdżanych do pracy o 70 do 140 miliardów.

Źródło: KPMG ^

Jak wynika z raportu firmy księgowej KPMG, przy 13 do 27 milionów osób pracujących w domu, liczba kilometrów przejeżdżanych do pracy może się zmniejszyć o 70–140 miliardów rocznie do roku 2025.


72% pracowników chce kontynuować pracę z domu, nawet gdyby mogli wrócić do biura.

Źródło: Apollotechnical.com ^

72% ankietowanych pracowników i przedsiębiorców stwierdziło, że chce pracować z domu przynajmniej dwa dni w tygodniu, nawet w sytuacji, gdy stacjonarne miejsca pracy zostałyby ponownie otwarte i mieliby oni szansę wrócić do biura w pełnym wymiarze godzin.


Amerykańskie firmy mogą uzyskać oszczędności przekraczające 500 miliardów dolarów rocznie dzięki pracy zdalnej.

Źródło: Staffingindustry ^

Pomimo dość znaczących początkowych nakładów kapitałowych (CapEx) wynikających z przejścia na pracę zdalną, amerykańskie firmy mogą odnieść z tego tytułu wręcz ogromne korzyści finansowe. Według analizy Global Workplace Analytics, wymaga to jednakże pomyślnego wdrożenia hybrydowego modelu pracy.


Podsumowanie

Statystyki dotyczące pracy zdalnej jasno pokazują, że taki typ zatrudnienia przynosi wymierne rezultaty i okazuje się mieć ogromny potencjał. Jak wynika z powyższych statystyk dotyczących pracy zdalnej, autonomia, niezależność i większe zaangażowanie kobiet oraz osób niepełnosprawnych kreślą przyszłość, w której hybrydowe miejsca pracy nie będą niczym niezwykłym, a staną się zamiast tego codziennością.

Źródła – Bibliografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *