Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć

Lepiej pracować w domu, czy w biurze? 3 powody za i przeciw pracy zdalnej

Nie każdy z nas ma wybór, bo czasem praca zdalna jest warunkowana czynnikami odgórnymi. Taki tryb może np. zorganizować szef, widząc w nim potencjalne korzyści dla przedsiębiorstwa. Jedni stwierdzą: “to świetne rozwiązanie!”, a inni powiedzą “chcę jak najszybciej wrócić do swojego dawnego biurka!”. Jakie zagrożenia oraz które profity niesie ze sobą połączenie przestrzeni domowej z pracą?

Masz więcej czasu, bo nigdzie nie dojeżdżasz

Jak wyglądało to do tej pory? Budzik na szóstą, prysznic, szybkie śniadanie, spacer na parking podziemny, godzina w korku i jesteś – punktualnie lub lekko przed czasem w swoim biurze. Powrót? Kolejna godzina, przynajmniej, może więcej. Przy pracy zdalnej czas marnowany na dojazd (oczywiście, również ten moment można spróbować wykorzystać np. na naukę z podcastów) zyskujesz na dłuższą regenerację.

Wszystko cię dekoncentruje

W swoim miejscu pracy widzisz od teraz również wiele przedmiotów związanych z życiem rodzinnym, obowiązkami domowymi, rozrywką po godzinach, regenerowaniem organizmu. Wiele z tych rzeczy lub przestrzeni wysyła jasny sygnał “jestem tu, możesz mnie użyć!” i sprawia, że zamiast zajmować się kolejnym klientem, tracisz skupienie.

Masz większą kontrolę nad podziałem doby

Jeśli chcesz i pozwala na to harmonogram twojego pracodawcy, to możesz pracę zaplanować inaczej, niż w schemacie “dojazd – 8 godzin – dojazd”. Pamiętaj, że doba ma 24 godziny, spośród których musisz wygospodarować czas na obowiązki domowe, nierzadko rodzinę, opiekę nad zwierzętami, zakupy, wizyty w urzędach itd. Jednak przy pracy zdalnej wiele czasu możesz sprytnie odzyskać. Bo kiedy w sklepach są największe kolejki? Wtedy, gdy wszyscy po racy robią zakupy. Jeśli zawitasz do sklepu w południe, a blok czasowy poświęcony zakupom obudujesz pracą, to prawdopodobnie zyskasz sporo cennych minut.

Tracisz dostęp do profesjonalnego sprzętu, który zawsze był “pod ręką”

Jeśli w twoim biurze jest bardzo szybka sieć, a domowy internet nie daje rady – to pierwszy sygnał do tego, że w pracy zdalnej pojawią się komplikacje. Szczególnie jeśli pracujesz na dużych plikach, to np. dość częste w branży wideo. Jeśli korzystasz z wielkoformatowego plotera, drukarki 3D, skanerów, sprzętów laboratoryjnych, wydajnych komputerów, bardzo dużych monitorów – to przechodząc z biura na pracę zdalną prędzej czy później pojawi się problem braku odpowiedniego narzędzia pod ręką.

Poczucie wolności wpływa na zwiększoną kreatywność

Możesz wykorzystać to, że pracujesz zdalnie i zbudować większą pewność siebie. Przykład? Zacznij czytać książki – np. te związane z rozwojem osobistym. Dobra metoda to “jeden rozdział po jednej, sumiennie przepracowanej godzinie”. W dłuższej perspektywie zdobyta wiedza zaprocentuje, nierzadko inspirując i podsuwając ci innowacyjne rozwiązania, koncepcje i sposoby pomnażania majątku. Czy w pracy za biurkiem, w otoczeniu wielu osób i pod okiem byłaby szansa na swobodną lekturę? Prawdopodobnie nie!

Pojawia się częsta pokusa: “dziś zrobię sobie wolne!”

Ten nagłówek mówi sam za siebie – wszystko zależy od motywacji, poziomu wypalenia, depresji, zainteresowania rozwojem, umiejętności odnalezienia się w nowej przestrzeni. Jeśli tylko któryś element zacznie szwankować, prędzej czy później chęć zrobienia sobie dnia wolnego pojawi się samoistnie. I tutaj uwaga – to jeszcze nie koniec świata! Od czasu do czasu warto przyznać sobie taką nagrodę i spędzić cały dzień z Netflixem lub pojechać na wycieczkę. Jednak jeśli taka sytuacja i pragnienie będą się powtarzać niemal każdego dnia, to wiedz, że jest to bardzo poważna sytuacja.

Możesz:

  • spróbować przezwyciężyć każdą z pokus, zdobywając wiedzę na temat samodyscypliny,
  • problemy techniczne rozwiązać np. zmianą operatora internetu i wytyczeniem jednego dnia w tygodniu na pracę w biurze, podczas którego skorzystasz ze wszystkich specjalistycznych urządzeń.

Praca zdalna – odpowiednio zorganizowana – da ci mnóstwo satysfakcji, a jeśli pracujesz w korporacji, to jest to również pierwsza furtka do otwarcia własnej działalności; warto sprawdzić, jak w takiej roli się odnajdziesz.

komentarze tytuł Jeden komentarz

  1. Marcin

    Nic tak nie pomaga w uzyskaniu możliwości pracy zdalnej jak kompetencje w zakresie informatyki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *