Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć

Koncentracja podczas pracy zdalnej. Nie zadbasz? Nici z efektywności!

Dokładnie 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu, święto szerzej nieznane, acz niesamowicie istotne. Wskazuje ono na to, jak powinniśmy troszczyć się o nasz najważniejszy organ w ciele i jakie aspekty związane z jego funkcjonowaniem pozostają niesamowicie istotne. Dziś spojrzymy na to przez pryzmat pracy zdalnej i tego, jak bardzo istotna jest koncentracja w obrębie wytyczonego, domowego stanowiska roboczego.

Z tego tekstu się dowiesz:

  • Jak bardzo istotne jest skupienie na pracy?
  • Które czynniki sprawiają, że może dochodzić u ciebie do spadków koncentracji?
  • Jakie zastosować metody blokujące dla destrukcyjnych bodźców?

Skup się – z(a)robisz więcej

Wiele osób pracujących zdanie zgłasza bardzo poważny problem: “praca w domu nie pozwala mi się skupić”. To właśnie takie persony najczęściej są twórcami poglądów, wedle których jedynym dobrym miejscem do osiągania świetnych wyników jest korporacyjne biuro.

Tymczasem setki tysięcy wolnych strzelców zdają się zaprzeczać tej tezie, tworząc świetne, jednoosobowe działalności gospodarcze. I to takie, które przynoszą zyski, dają satysfakcję, bądź też pozwalają zrealizować marzenia. Kluczem w tej sytuacji jest skupienie na pracy, dzięki któremu:

  • efektywniej wykorzystujesz dzień,
  • jesteś w stanie rozróżnić i w pełni wykorzystać momenty największej produktywności,
  • zyskujesz lepszy kontakt z klientami i resztą załogi,
  • maksymalizujesz wpływy pieniężne.

Jednym słowem – koncentracja pozwala Ci zrobić więcej i lepiej, ale nie kosztem dodatkowych godzin.

Destabilizacja czyha na każdym kroku

Niestety jest też wiele czynników destabilizujących nasz poziom koncentracji. Do najpopularniejszych należą:

  1. Dostęp do mediów społecznościowych. Chcesz utrzymać skupienie na pracy? Przełącz smartfona w tryb “nie przeszkadzać / praca”, stwórz profil w przeglądarce z zablokowanym Facebookiem, odłóż wszelkie urządzenia z Instagramem, TikTokiem lub innymi aplikacjami SM z dala od miejsca, w którym pracujesz.
  2. Dzieci. Jeśli dzielisz pracę z opieką nad dzieckiem, to jest jedna z pierwszych przestrzeni, którą musisz uporządkować. Zastanów się, czy masz szansę na wygospodarowanie przynajmniej 2-4 godzin, w trakcie których dziecko będzie np. z babcią na spacerze, w przedszkolu, z drugim opiekunem. To znacząco pomoże.
  3. Otoczenie. Jeśli pracujesz w miejscach, w których dominują motywy rozrywkowe i związane z odpoczynkiem (łóżko, kanapa, konsola, telewizor, zestaw audio, fotel do czytania książek itd.), to jak najszybciej znajdź miejsce bez tego typu bodźców. Są z nimi związane konkretne nawyki, które nie pozwalają ci się skupić na pracy.

Więcej o nawykach możesz też przeczytać w bardzo ciekawej książce “Atomowe nawyki” Jamesa Cleara – to świetne kompendium wiedzy o mechanizmach związanych z budowaniem i zmianą nawyków.

Jak w praktyce koncentracja wpływa na jakość pracy?

Wyobraź sobie sytuację, w której masz konieczność odpisania na 9 maili odo klientów. Każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia, przeliczenia danych, opracowania oferty. Jeśli skoncentrujesz się na tej pracy i każdy mail zajmie ci około 20 minut (z założeniem 20-minutowej przerwy po 3 obsłużonych klientach, najlepiej na ćwiczenia oddechowe, przygotowanie napoju, wstanie z krzesła), to po 4 godzinach masz zadanie wykonane.

Co się stanie, jeśli utracisz koncentrację? Powiedzmy, że godzinę pochłonie ci przeglądanie rolek na Instagramie (a jak wiemy – czasem godzina to mało!), potem wykonasz jeden mail i oderwiesz się do czytania artykułu (na pół godziny), po czym okaże się, że trzeba wyjść po zakupy… W ten sposób:

  • nie wykonałeś zadania,
  • pozwoliłeś zdominować rozrywce i sferze prywatnej twój czas na pracę,
  • musisz pracować po godzinach,
  • zrealizowanie pojedynczego zadania zajmie ci dłużej ze względu na zmęczenie,
  • być może stracisz potencjalnych klientów,
  • skrócisz swój czas na regenerację.

Dlatego mając na uwadze nie tylko samą efektywność, ale i zdrowie własnego mózgu (który wytrzymuje naprawdę wiele, ale też potrafi wykazać silne przemęczenie) zadbaj o tzw. higienę pracy. To wymaga samodyscypliny, odcięcia od zadań domowych, zorganizowania odpowiedniej przestrzeni i wytyczenia właściwej pory na pracę. Jeśli się na niej właściwie skoncentrujesz, zostanie ci mnóstwo czasu na rozrywkę, regenerację i sen – bez wyrzutów sumienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *