Od kilku lat zdecydowanie częściej pracujemy zdalnie, chociaż nie każdemu ten model pasuje. Dawniej był on charakterystyczny dla grup zawodowych określanych „digital nomad” oraz „freelance”, a osoby chodzące do biur najczęściej zazdrościły wolnym strzelcom ich swobody w pracy. W praktyce jednak temat jest dużo bardziej skomplikowany, bo po chwilowej uldze z tytułu braku szefa nad głową, może pojawić się pierwszy kłopot z dyscypliną i skupieniem. Oto trzy rady oraz obszary do rozwoju, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć.
Rozpoznaj główne problemy związane z pracą zdalną
Największym wyzwaniem w pracy zdalnej jest fakt, że po przejściu na tę metodę wykonywania swoich obowiązków zawodowych, musimy we własnym zakresie usystematyzować sposób jej realizacji. Oczywiście pracodawca powinien dostarczyć odpowiednich narzędzi, określić swoje wymogi lub omówić ogólne warunki działania. To baza, po otrzymaniu której ty musisz dopełnić reszty. Te trzy rzeczy są zazwyczaj decydujące:
- Przestrzeń. Bardzo często mieszamy sferę obowiązków z odpoczynkiem lub rozrywką (np. pracując z sypialni). Tymczasem bardzo ważne jest wydzielenie właściwej przestrzeni do pracy, do której będziemy udawać się dokładnie tak, jak do biura. Może to być utrudnione szczególnie w małych mieszkaniach, ale i tak należy spróbować – w innym przypadku po krótkiej chwili przestaniemy w domu odpoczywać, wszystko będzie nam kojarzyło się z pracą.
- Czas. Duże zagrożenie pojawia się w przypadku nienormowanych lub ruchomych godzin pracy. Nie zachowując choćby minimalnego rygoru, związanego np. z porannym wstawaniem, albo wytyczaniem jasnych (godzinowych) ram dla obowiązków, bardzo szybko okaże się, że pracujemy całą dobę i przez cały tydzień.
- Codzienny zakres zadań. Do obowiązków zawodowych potrafią się wkraść te domowe – podwiezienie dziecka do szkoły, zakupy, obiad, wyjście do urzędu. Szybko przyzwyczajamy się do tego, że można wiele rzeczy zrobić w ciągu dnia, gdy dawniej, przy pracy biurowej, pora ta była niedostępna. Jeśli damy domownikom i potrzebom mieszkaniowym wyższy priorytet, to bardzo szybko ta sytuacja odbije się potężnymi zaległościami, zmęczeniem, a w najgorszym przypadku – zwolnieniem z pracy.
Dlatego to gdzie pracujemy, o której godzinie i jak długo oraz to, jak dzielimy czas pomiędzy dom i pracę, to pierwsze kwestie, które należy usystematyzować.
Zwróć uwagę na sprzęt i zachowaj porządek w cyfrowej dokumentacji
Kolejną ważną sprawą jest tematyka sprzętowa. Jeśli w pracy biurowej jesteśmy przyzwyczajeni do wykorzystywania dwóch dużych monitorów, to ich zamiana na kilkunastocalowego laptopa będzie znaczącym regresem. Owszem, wiele zadań będzie możliwych do wykonania i w ten sposób, ale o podaż sprzętu w obrębie domowego biura warto zadbać. To inwestycja, ale skorzystanie z komfortowych rozwiązań i wysokiej jakości dodatków (klawiatura, kamera, drukarka etc.) może w konsekwencji sprawić, że stworzymy stanowisko lepsze, niż byłby w stanie zaoferować pracodawca w przestrzeni biurowej.
Inną sprawą jest to, że pracując z domu, nie można zapomnieć o konieczności trzymania porządku w dokumentacji. Na szczęście większość korporacji ma odpowiednio ustalone zasady i narzędzia, które pilnują tej kwestii. Wszyscy pozostali niestety muszą zwrócić baczną uwagę na to, gdzie zapisują pliki, jak je katalogują i jaki mają sposób na pracę z mailami.
Wykorzystaj pracę zdalną, aby zadbać o zdrowie
Na pracę zdalną warto spojrzeć jak na sytuację, która buduje nowe szanse. Jeśli do tej pory nie byliśmy zadowoleni z ergonomii miejsca pracy, to w domu możemy dobrać taki fotel, za który kręgosłup w przyszłości nam podziękuje. Również sprawy związane z częstotliwością przerw w pracy, swobodą ubioru, częstszym spożywaniem mniejszych posiłków – to kwestie, które przy okazji warto przemyśleć. Ich ponowne zorganizowanie w zgodzie z zapotrzebowaniem organizmu, to nie tylko furtka do zadbania o siebie, ale również polepszenia własnej relacji z pracą zdalną.
Chcąc zamienić dom na biuro, masz przed sobą kilka wyzwań. Najgorszy scenariusz to ten, w którym nie zrobisz nic i nie zbudujesz świadomości dotyczącej tego, jak pracę zdalną skutecznie zorganizować. Dlatego warto sięgać po poradniki, lekturę książek dotyczących rozwoju osobistego oraz czerpać wiedzę z doświadczeń innych.